Zazimování bazénové vody


Uživatelé bazénu se dělí na dvě skupiny. První skupina na jaře vodu vypustí a na novou plaveckou sezónu napustí čistou vodu. Druhé skupině je líto vodu vypustit a rozhodne se pro pročištění vody a její opětovné užívání.

Správné zazimování bazénové vody je základem pro jarní pohodu

V obou případech by se měl použít zazimovací přípravek, který má dvě funkce – zamezuje jednak růstu řas a jednak usazování vápenatých usazenin na povrchu bazénu. Tím se usnadní jarní čištění bazénu a jeho uvedení do provozu.

Uživatelé bazénu, kteří na jaře vodu vypustit nechtějí, by měli výběru zazimovače věnovat zvýšenou pozornost. Výrobci předpokládají jarní vypuštění bazénu, a proto mohou do zazimovače použít pěnivou složku proti řasám. Koho by potom při zprovoznění bazénu na jaře potěšila vrstva pěny na hladině? V tomto směru můžeme ujistit uživatele bazénů, že výrobek Na zimu z bazénové řady Vodnář je zcela nepěnivý.

Při zazimování se neřídíme počasím, ale teplotou vody v bazénu. Zazimování provádíme, když se teplota vody ustálí okolo 12 °C.

Jak tedy provést samotné zazimování bazénové vody? Vodu nejdříve ošetřete chloršokem Akce a proveďte zpětný proplach filtrace. Následně vodu upusťte pod trysku a sběrač. Nyní zakonzervujte vodu odměřeným množstvím přípravku Na zimu podle návodu na etiketě a vodu v bazénu mechanicky promíchejte. Bazén přikryjte plachtou a proveďte zazimování filtračního systému.

Speciální plováky rozložené úhlopříčně na hladině zabrání, aby vám rozpínající se led nepoškodil stěny bazénu. Bezplatným řešením jsou plastové kanystry/láhve (např. po přípravcích Vodnář) naplněné pískem a nebo nemrznoucí kapalinou, aby vzpřímeně plkavaly na hladině a zůstalo v nich ještě dostatečné množství vzduchu. Uzávěr nedotahujte úplně, nechte vzduchu možnost přes něj dýchat.

A ještě jedna rada na závěr. Na jaře často váháme, zda už bazén odzimovat nebo zda ještě chvíli s tímto krokem vyčkat. Mezitím se voda otepluje a hrozí růst řas. V této době je možné alespoň do plováku umístit 1× týdně tabletku chloršoku Akce fizzy. Plovák upevněte v místech, kde je hluboká voda, aby se vám nedostal na schodky, kde by vám silná koncentrace chloru způsobila vybělení fólie či plastu.