Voda v bazénech a domácích spa


Napovíme, jak se bezpečně a dlouhodobě o vodu v bazénu starat a neplnit ji neustále chlorem. Základem moderní dezinfekce je aktivní polymerová látka, prošla několikaletými testy.

Jak udržet čistou vodu bez použití chloru a zároveň se zbavit slizkých povrchů bazénu. Tomuto tématu jsme se věnovali v pořadu Gondíci s.r.o. na TV Prima

Konečně napouštíme bazén, jen kdoví, zda nezapomněli, že tu máme tvrdou vodu?

Bazén bude za chvíli napuštěn. A opravdu se nemusíte bát, voda nebude ani zakalená, ani zabarvená, ani nebudeme mít narezlé pruhy či jiné usazeniny z minerálních látek. Četné vody jsou tvrdé, zejména, když bereme vodu ze studny, bydlíme v krasových oblastech, nebo na vysočinách. Ovšem na tvrdost vody pamatujeme hned při napouštění a hned jak začínáme napouštět, tak máme připraven některý z přípravků k potlačení tvrdosti a přidáváme ho do vtékající vody.

V bazénech se vyznám. A teď budete chlorovat, že?

Tak to vás tedy zklamu. Chlorová dezinfekce je sice nejrozšířenější a účinná, získáme nezávadnou vodu z hlediska infekce, ovšem již méně prospívá naší pokožce a tkáním, přinejmenším je vysušuje a také alergie již nejsou zřídkavé. Současně se přidává typický zápach. Navíc chlorová dezinfekce má nižší účinnost v létě při vyšších teplotách, anebo také ve vířivkách.

Jenže chlor snad nejde ničím nahradit. Bez dezinfekce se neobejdeme?

Bez dezinfekce se sice neobejdeme,  ale bez chloru ano. Již několik let se úspěšně vyvíjí také bezchlorová cesta. A její popularita roste.

A je skutečně účinná?

Samozřejmě musíme zachovat dezinfekční nezávadnost vody, to je nezbytná podmínka. Bezchlorové dezinfekční přípravky ale umožní snadné koupání také alergikům a všem s citlivou pokožkou. Současně lépe účinkují i při vyšších teplotách vody, co oceníme také ve vířivkách a domácích spa. Také nepění na tryskách protiproudu nebo vířivých van.

A nečíhají nějaké nástrahy při aplikaci, bude jednoduchá?

Vycházíme z velikosti tj. objemu bazénu. A potřebné množství stačí odměřit a vložit každé dva týdny.

Opravdu při bezchlorové bazénové chemii vystačím s dvěma kroky?

Dva základní kroky určitě tvoří potlačení tvrdosti vody a bezchlorová dezinfekce. Ovšem vyplatí se ještě doplnit
přípravky na úpravu pH vody a tzv. fakulant, který zajistí průběžné čeření a srážení – vyvločkování nečistot. Případně v plném létě, když je voda více zatížena, se ještě podpoří účinnost systému oxidačními činidly.

A když budu chtít přejít z chlorové chemie na nechlorovou?

Není to problém, můžeme volně přecházet mezi oběma systémy údržby, jen se vždy musíme testerem přesvědčit, že voda neobsahuje buď žádný volný chlor, nebo žádný bezchlorový dezinfekční přípravek. Nemělo by dojít ke smíchání obou systému, pak se objeví např. lehké zbarvení vody.

Jsou chlorový e bezchlorový systém cenově srovnatelné?

Určitě a budete příjemně překvapen. Například u bazénu s objemem 30 m3 vychází celoroční údržba o 30% méně než údržba s chlorovými přípravky.