Rady a tipy
pro péči o bazén a spa
V naší poradně pravidelně zpracováváme řadu vašich dotazů spojených problémy bazénové vody a s používáním bazénové chemie Vodnář. Vybíráme pro vás nejčastější dotazy, které budeme pravidelně aktualizovat.
Roční období
Typ chemie či přípravku
Mám ve studni hodně železitou vodu, která po čase na sluníčku zhnědne v bahno. Po delším čase v klidu se bahno usadí na dně. Existuje nějaká chemie, která by si s tím poradila a jestli ano, tak nějaká která by neudělala z vody agresivní smradlavou chemikálii? Nebo stačí písková filtrace, která si s tím poradí?
Hnědou vodu způsobuje oxid železnatý, který se vzdušným kyslíkem a popřípadě chlorovými přípravky oxiduje na vyšší stupeň, což je v neutrálním prostředí sraženina hydroxidu železitého. Pokud již vypadla, můžete zkusit na 10l množství, zda se po okyselení pod pH 5 vrátí do roztoku a tento postup pak zopakovat v bazénu. Následně přidat do vody Maskovač tvrdosti a vrátit pH na neutrální hodnotu. Nebo bazén vypustit, dno a stěny očistit přípravkem Na usazeniny a před novým a každým novým napuštěním vylit poměrné množství Maskovače tvrdosti.
Letos více než předchozí roky nám volají majitelé domácích bazénů i bazénků, že jim po napuštění zbělela voda. Má mléčný zákal, na omak je jakoby mastná.
Letos více než předchozí roky nám volají majitelé domácích bazénů i bazénků, že jim po napuštění zbělela voda. Má mléčný zákal, na omak je jakoby mastná.
Vypustit bazén a napustit novou vodu situaci nevyřeší. Pokud užíváte stejný zdroj, bude vysoká i pravděpodobnost stejného složení a následně stejného problému, pokud nevíte, jak mu zabránit. Nebylo by navíc vody škoda? Ani filtrovat nepomůže. Kalcit, který se z tvrdé nebo studniční vody vyloučil díky porušení vápenato – uhličitanové rovnováhy, je velmi jemný a bude se přes filtraci vracet zpět do bazénu. Takže? Cesta je ve snížení pH a náhradě vápenatých iontů sodnými. Vezměte přípravek pH mínus a přidávejte jej postupně do vody, dokud se tato nezačne projasňovat. Při nižším pH se vápník z vazby uvolní a je ve vodě v rozpuštěné formě. Vodu navíc obohatíme o sírany a sodík, které budou další vznik sraženin eliminovat. V každém případě ale poté, co se voda projasní, nalejte do vody Maskovač Tvrdosti podle obsahu vody v bazénu. pH vody se může měnit v závislosti na zatížení, srážkách a použité dezinfekci a při zvýšení by se jev mohl opakovat. Maskovač tvrdosti zabrání mléčnému zákalu do doby, než napustíte novou vodu. Okyselenou vodu vraťte přípravkem pH plus do neutrálního pásma na 7-7,4.
Na dnu a stěnách bazénu se nám objevila řasa? Jak se jí zbavit?
Malá, zelenošedá nebo načernalá, vypadá jako prach? Pravděpodobně chybí algicidní látka, která na tuto řasu působí. Nezbude vám než dokoupit přípravek Na řasy a podle návodu ji nejdříve zabít, pak vysát a následně propláchnout filtr. Komplexon, Kompleton mini i Guanicid jsou multifunkční chlorové a bezchlorové přípravky, které dezinfikují, oxidují organické nečistoty a obsahují algicidní látky, ale někdy dojde k rezistenci řas na ně a je potřeba algicidní látky změnit nebo doplnit. Nezapomeňte hlídat a upravovat pH na 7-7,4, držet teplotu pod 28°C, protočit vodu v bazénu 3x denně hlavně teď v létě a nakonec samozřejmě držet hladinu algicidu na doporučené úrovni, tzn. pravidelně dávkujte!
Koupili jsme pro malé děti bazének? Jak ho lze udržet čistý?
Děti jsou jak kačeny, dovnitř, ven, žádná sprcha, z trávníku hup rovnou zpět do vody. Večer se na ni nedá ani podívat. Když jde o pár kbelíků, asi je lepší s vodou zalít rajčata, když už ale napustíte 300 litrů nebo víc, bylo by škoda vodu nevyužít déle, zvláště když se ohřeje. Takže, trávu z hladiny seberte hladinovou síťkou, dno vysajte levným podtlakovým vysavačem pro vířivky nebo malé bazénky a na noc dejte na hladinu malý plovák s tabletkou Kompletonu mini. Ten zajistí všechny složky péče o vodu – dezinfekci, čiření a prevenci růstu řas. A nakonec pěknou a zdravou vodu.
Koupil jsem od Vás přípravek pro zazimování bazénu “ NA ZIMU“. Používal jsem Azuro-zima. Chci se zeptat, jestli je stejné složení Vašeho přípravku. Vodu v bazénu upouštím a další sezónu ponechávám stejnou s přidáním čisté vody. Koupou se i děti, které si někdy loknou vody. Dle etikety jsou údaje na přípravku odstrašující pro člověka i přírodu. Může se voda v bazénu s tímto přípravkem používat ke koupání i příští rok.
Neumíme se vyjádřit ke složení výrobku, který prodává jiná firma. Etiketa definuje požadavky zákonných povinností každého výrobce. Obsahují je tedy i všechny výrobky jiných značek a pokud by při svém použití byly neadekvátní pro použití bazénové vody v další sezóně, nebyl by důvod je prodávat. Pokud však hledáte ošetření bazénu v ekologické podobě mrkněte na url: https://obchod.bazenovachemie.cz/bezchlorova
Dobrý den, je možné se koupat ve vodě ošetřené zazimovacím prostředkem?
Dobrý den,
není problém se ve vodě ošetřené pro zazimování dále koupat.
S pozdravem tým Vodnář
Dobrý den, Koupili jsme vířivý bazén intex na 795 l vody a chtěla bych do něj použít bezchlorovou chemii. Chtěla bych se proto zeptat, zda je možné do něj použít Vaše produkty SPA a jaké? Vodu budu napuštět z vodovodního řádu. Zřejmě by se měly použití guanicid SPA a oxy SPA, popřípadě čím následně testovat kvalitu bezchlorové údržby vody a co sledovat, aby bylo zřejmé co a jaký přípravek přidat? Je třeba použít kyslíkový tester? Děkuji za odpověď, popř. odkaz, kde je možné toto najít. Přeji hezký den Pavla Nováková
Dobrý den paní Nováková,
jak správně udržovat vířivku za použití bezchlorové údržby najdete na této url https://www.bazenovachemie.cz/chytre-schema-spa/ popř. zde v katalogu pro SPA https://www.bazenovachemie.cz/katalog-spa-a-whirlpool/ Použití testeru není nutné. V letošním roce budeme na trh uvádět speciální testery přímo pro SPA a vířivky, jejich naskladnění předpokládáme v průběhu února.
S pozdravem tým Vodnář
Když ošetřím vířivku chlorem – za jak dlouho +- vyprchá, abych mohl jít do vířivky?
Záleží, kolik jste dávkovali a v jakém stavu voda byla. Nejlépe je změřit testerem obsah volného chloru, když bude pod 0,6ppm (mg/l), můžete do vody. Jinak, obecně, pokud použijete Chloršok Akce fizzi 20g tabletu na 1000l vody ve vířivce, je okamžitá koncentrace volného chloru 10ppm. Volný chlor se degraduje na chlorid, tj. kuchyňskou sůl, reakcí se zanesenými nečistotami a mikroorganizmy, rychlost záleží na míře znečištění a obsahu rozpuštěných látek. Rovněž kontakt se vzdušným kyslíkem a teplota urychlují rozpad chlorové dezinfekce. V otevřené, teplé a promíchávané lázni unikne část obsahu odparem. Pokud bude voda čistá, bude mít jiskru, budou to asi 1-3 dny, než obsah volného chloru klesne z 10ppm pod 1ppm.
20g tableta Komplexonu SPA se bude postupně v 1000l vířivce rozpouštět asi 10-14 dnů, tzn. že voda bude průběžně obsahovat asi 1ppm volného chloru, který se bude průběžně spotřebovávat a rozpadat.
Dobrý den, máme nafukovací virivku, po aplikaci kyslíkové tablety voda zežloutla. Nevíte proč a co s tím? Nemáte nějaký detailní návod, jak používat chemii ve virivkach? Nemůžeme docílit ciste vody. Napr: večer dáme 3 tablety oxy tablet a ráno je hodnota kyslíku na minimu. (Tablety nemáme od vas) Dekuji
Dobrý den,
bohužel Vám neumíme poradit s produkty, u kterých nejsme výrobci. Vodnář žádné kyslíkové tablety nevyrábí. Rádi Vám poradíme s aplikací a řešením problémů s našimi produkty https://www.bazenovachemie.cz/katalog-spa-a-whirlpool/ jinak se budete bohužel muset obrátit na výrobce či prodejce produktů, které používáte.
Díky za pochopení tým Vodnář
Dobrý den, podle informací z internetu mám asi bizarní dotaz, ale přece to zkusím. Chci napustit náš bazén (nafukovací prstenec, rozměr 3.66×0.91m) dešťovou vodou. Plánuji ho napustit už teď v květnu. Máme pískovou filtraci ProStar2 a na jejím obvodu připojen jeden ohřívač vody Slim Flexi a vodu jsem upravovala vždy pouze tabletami(80%chlor, prevence řas, vločkování), na noc přikrýváme bublinkovou fólií a plachtou. Filtraci pouštím přes časovač v noci cca 4 hodiny a přes den v různých intervalech taky asi 4 hodiny. S touto péčí jsme měli vždy dobrou vodu a žádné větší problémy s údržbou, ALE byla napouštěna z vodovodního řadu… Tu dešťovou chci napustit tak, aby se do bazénu nedostaly mechanické nečistoty. Je můj nápad reálný a realizovatelný?😁 Popř. poradíte přípravky pro ošetření vody? Děkuji Andrea
Dobrý den Andreo,
jistě je jednodušší napustit vodu do bazénu z řadu, protože přeci jen je voda ošetřená a pitná. Jak se bude chovat bazén po napuštění dešťovou vodou je složité predikovat. Technicky nikdy nevíte „co dešťová voda obsahuje“. Bylo by tedy nutné ji nejprve otestovat a následně podle parametrů aplikovat produkty pro údržbu. Obecný návod tak stanovit nelze. Pokud však postupujete dle vašeho komentáře v dotazu a máte bezproblémový provoz, zvažte zda je tato změna nutná.
S pozdravem tým Vodnář
Dobrý den, mám bazén na poli bez elektřiny a bez filtrace.Ma obsah 750L. Napustil jsem do něj vodu ze studny a dál do ní 70 ml sava. Vidí úplně zezelenala. Co se to stalo za reakci? Co s tím dělat? Jak co nejvíce udržet čistou vodu? Děkuji
Dobrý den,
takto malou vodní plochu bez filtrace nelze dlouhodobě technicky udržet čistou. Voda se musí filtrovat a „točit“, jinak se z ní stává vlastně žumpa. Pokud jste vodu napustil ze studny lze postupovat lze tohoto návodu https://obchod.bazenovachemie.cz/tvrda-studnicni-voda-v-bazenu-neni-problem
S pozdravem tým Vodnář
Obecně dokud se celá nerozpustí, pokud hovoříme o tabletě Komplexonu SPA.
Obecně dokud se celá nerozpustí, pokud hovoříme o tabletě Komplexonu SPA. Pro menší vany o objemu 0,6-1m3 zkuste tabletu rozpůlit nebo střídat „2dny s“, „2 dny bez“, abyste vodu nepřechlórovali. Budete-li nárazově upravovat vodu Chloršokem Akce fizzy objem cca 1m3, nechte tabletu rozpustit v sítku nebo hrníčku ve vířivce do poloviny a pak vyjměte nebo ji rozpulte. Opět kvůli přechlorování. Následující den pak nasaďte pomalu rozpustný Komplexon SPA, když se voda projasnila, nebo ještě jednou dávkujte zbylou část Akce fizzy.
Dobrý den, existuje přípravek proti zamrznutí vody v ochlazováním sudu?
Dobrý den,takovýto přiípravek není, nicméně můžete si pomoci některým z produktů jiných výrobců, které primárně slouží proti zamrznutí vody např. v zahradním jezírku. Takové produkty jsou solárně napájené, pohybují se na hladině a zabraňují promrznutí vody.
Proč mám kupovat drahé prostředky, když 1 kubík vody do vířivky stojí 120 Kč. Jak dlouho může při správném ošetřování voda ve vířivce vydržet?
Voda není jen těch 120 Kč/m3. I když netrpíme jejím nedostatkem, je to nejcennější surovina na světě a nezaslouží si, abychom s ní plýtvali. A pak jsou tu přece další náklady – nárazová energie na ohřev je daleko vyšší než průběžná potřebná k udržování teplotní hladiny, naše práce a čas na náběh provozní a uživatelské teploty. 0,5kg balení Komplexonu SPA stojí 184,-Kč a obsahuje 25 tablet, s nimiž udržujete vodu 40-50 týdnů v provozu čistou a zdravotně nezávadnou. Postavte proti tomu jednou za týden 120 Kč za napuštění + energii na ohřev. Celý rok vodu ve vířivce nemáme, ledaže bychom ji užívali ve dvou jen asi 20min týdně.
Každý musí najít svoje tempo podle provozu, při nízké manželské zátěži je potřeba vodu 1-2 krát ročně vyměnit a pročistit i potrubí s tryskami. Zároveň provést údržbu povrchů a další úkony podle doporučení výrobce.
Nejen před, ale doporučujeme i po. Před lázní ze sebe spláchnete pot, prach a částečky odpadlé pokožky, čímž snížíte zátěž vody a spotřebu chemických „hlídačů“.
Nejen před, ale doporučujeme i po. Před lázní ze sebe spláchnete pot, prach a částečky odpadlé pokožky, čímž snížíte zátěž vody a spotřebu chemických „hlídačů“. Voda v lázni vykazuje po nějaké době provozu zvýšenou míru zasolení, které ulpí na pokožce a nemusíte tak mít příjemný pohodlný pocit čistoty těla. Úplnému komfortu pomůžete tělovým balzámem, který doplní tuk ztracený delší koupelí v teplé vodě a užitím sprchových gelů nebo mýdel.
Je to lepší, abyste měli ve vodě neustále hlídače. Ozon je velmi reaktivní a krátce po uvolnění se rozpadne po reakci se vším, co ve vodě je.
Je to lepší, abyste měli ve vodě neustále hlídače. Ozon je velmi reaktivní a krátce po uvolnění se rozpadne po reakci se vším, co ve vodě je. Pokud jeho množství nestačilo na potlačení do vody zanesených mikroorganizmů a nečistot, mohou se tyto pak bez nerušení množit
Čerstvě po napuštění vody a ohřevu se může jednat o vysrážení uhličitanů, ty byste měli zachytit na filtru a propláchnout, pokud se sraženina v malé míře usadí na dno.
Čerstvě po napuštění vody a ohřevu se může jednat o vysrážení uhličitanů, ty byste měli zachytit na filtru a propláchnout, pokud se sraženina v malé míře usadí na dno. Je-li zákal značný, zkuste snížit pH pod 5,5 a pozorovat, zda se voda začne čiřit. Následně dávkujte Stabil SPA a vraťte pH na neutrální hodnotu.
Pokud se zakalila po velké zátěži, šokujte, dávkujte Vločku SPA, dlouho filtrujte a propláchněte případně vícekrát kartušový filtr, dokud se voda neprojasní. Samozřejmě upravte před zásahem pH, když je to nutné. Že je lepší vodu vypustit? Nákladově určitě ne – 4 Kč za polovinu tablety Akce fizzy, 6 Kč za malou štamprli Vločky SPA a 2-4 Kč za pH +/- proti 80-120 Kč za 1m3 podle bydliště + energii za ohřev.
Dobrý den, Zakoupili jsme si nafukovací vířivku a začali používat přiloženou bazénovou chemii (kyslíkové tablety + aktivátor). Při doporučeném dávkování se nám nedařilo udržet doporučenou hladinu kyslíku ve vodě a také se nám voda zakalila. Proto jsme vodu po týdnu vyměnili a zakoupili Guanicid SPA a Oxy light SPA. Po aplikaci vašich přípravku byla voda krásně čistá a i hodnoty kyslíku ve vodě byly dle doporučení. Objevil se nám však jiný problém. Po dvoudenní odstávce nám ve vířivce začaly plavat kousky poloprůhledného slizu, kterého jsme se nebyli schopni zbavit. Proto jsme vodu opět ve vířivce vyměnili a po novém ošetření vody přípravky Guanicid SPA a Oxy light SPA se sliz během dvou tří dnů objevil znovu. Když se sliz usadí na dno, tak je voda stále krásně čistá. Můžete prosím poradit, jak zabránit tvorbě tohoto slizu a jaký přípravek z vaší SPA řady použít? Nebo je to problém filtrace, která jak je známo u těchto vířivek nepatří mezi nejvýkonnější. Děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel Grasblum
U nafukovacích vířivek, které mají filtraci pouze kartušovou k podobným problémům dochází. Zákal většinou vzniká ve chvíli, kdy zůstanou ve vířivce nečistoty vzniklé z krémů, popř. ne 100% očistou před vířením (např. u dětí). Stačí pro odstranění použít Vločku SPA. Pomůže Vám usazené nečistoty vyvločkovat a pak je jednoduše mechanicky síťkou odstraníte.
Záleží, kolik jste dávkovali a v jakém stavu voda byla. Nejlépe je změřit testerem obsah volného chloru, když bude pod 0,6ppm (mg/l), můžete do vody. Jinak, obecně, pokud použijete Chloršok Akce fizzi 20g tabletu na 1000l vody ve vířivce, je okamžitá koncentrace volného chloru 10ppm. Volný chlor se degraduje na chlorid, tj. kuchyňskou sůl, reakcí se […]
Záleží, kolik jste dávkovali a v jakém stavu voda byla. Nejlépe je změřit testerem obsah volného chloru, když bude pod 0,6ppm (mg/l), můžete do vody. Jinak, obecně, pokud použijete Chloršok Akce fizzi 20g tabletu na 1000l vody ve vířivce, je okamžitá koncentrace volného chloru 10ppm. Volný chlor se degraduje na chlorid, tj. kuchyňskou sůl, reakcí se zanesenými nečistotami a mikroorganizmy, rychlost záleží na míře znečištění a obsahu rozpuštěných látek. Rovněž kontakt se vzdušným kyslíkem a teplota urychlují rozpad chlorové dezinfekce. V otevřené, teplé a promíchávané lázni unikne část obsahu odparem. Pokud bude voda čistá, bude mít jiskru, budou to asi 1-3 dny, než obsah volného chloru klesne z 10ppm pod 1ppm.
20g tableta Komplexonu SPA se bude postupně v 1000l vířivce rozpouštět asi 10-14 dnů, tzn. že voda bude průběžně obsahovat asi 1ppm volného chloru, který se bude průběžně spotřebovávat a rozpadat.
Obecně dokud se celá nerozpustí, pokud hovoříme o tabletě Komplexonu SPA. Pro menší vany o objemu 0,6-1m3 zkuste tabletu rozpůlit nebo střídat „2dny s“, „2 dny bez“, abyste vodu nepřechlórovali. Budete-li nárazově upravovat vodu Chloršokem Akce fizzi objem cca 1m3, nechte tabletu rozpustit v sítku nebo hrníčku ve vířivce do poloviny a pak vyjměte nebo ji […]
Obecně dokud se celá nerozpustí, pokud hovoříme o tabletě Komplexonu SPA. Pro menší vany o objemu 0,6-1m3 zkuste tabletu rozpůlit nebo střídat „2dny s“, „2 dny bez“, abyste vodu nepřechlórovali. Budete-li nárazově upravovat vodu Chloršokem Akce fizzi objem cca 1m3, nechte tabletu rozpustit v sítku nebo hrníčku ve vířivce do poloviny a pak vyjměte nebo ji rozpulte. Opět kvůli přechlorování. Následující den pak nasaďte pomalu rozpustný Komplexon SPA, když se voda projasnila, nebo ještě jednou dávkujte zbylou část Akce fizzi.
Čerstvě po napuštění vody a ohřevu se může jednat o vysrážení uhličitanů, ty byste měli zachytit na filtru a propláchnout, pokud se sraženina v malé míře usadí na dno. Je-li zákal značný, zkuste snížit pH pod 5,5 a pozorovat, zda se voda začne čiřit. Následně dávkujte Stabil SPA a vraťte pH na neutrální hodnotu. Pokud se […]
Čerstvě po napuštění vody a ohřevu se může jednat o vysrážení uhličitanů, ty byste měli zachytit na filtru a propláchnout, pokud se sraženina v malé míře usadí na dno. Je-li zákal značný, zkuste snížit pH pod 5,5 a pozorovat, zda se voda začne čiřit. Následně dávkujte Stabil SPA a vraťte pH na neutrální hodnotu.
Pokud se zakalila po velké zátěži, šokujte, dávkujte Vločku SPA, dlouho filtrujte a propláchněte případně vícekrát kartušový filtr, dokud se voda neprojasní. Samozřejmě upravte před zásahem pH, když je to nutné. Že je lepší vodu vypustit? Nákladově určitě ne – 4 Kč za polovinu tablety Akce fizzi, 6 Kč za malou štamprli Vočky SPA a 2-4 Kč za pH +/- proti 80-120 Kč za 1m3 podle bydliště + energii za ohřev.
Dobrý den , napustil jsem bazén železitou vodou a aplikoval jsem Maskovač tvrosti . Výsledkem je v tuto chvíli , že se nevytvořili usazeniny a železo neulpívá na stěnách bazénu, nicméně voda je žlutá . Můžete mi poradit co teď dál , abych měl vodu bez zabarvení ? Předem děkuji RS
Maskovač tvrdosti je nutné dávkovat před napuštěním, zkuste na 10l bílém kbelíku, zda Vám voda také zežloutne. Pokud ne, pak zkuste vodu v bazénu okyselit, zda se voda odbarví, pak je nutné doplnit Maskovač a vrátit pH na neutrální hodnotu.
Dobry den, chcem Vás poprosiť o radu, totiz mame sklolaminatovy bazen so solinatorom. Vsetko bolo dva roky v poriadku. Minuly rok som zakupila v Kauflande bazenovu sol. Su to biele vrecia s modrym napisom Bazenova sol. Predtym sme pouzivali morsku sol. Rozpustili sme tri vrecia a pomaly vliali, no na stenach a dne bazena akoby ta sol vytvrdla. Deti male strasne odreneniy, ako by tam vnikol taky pilnik. Stale to tam mame, investovala som uz mnozstvo penazi na odstránenie- prípravky na odstraňovanie vodneho kamena….striekli sme to s vapkou, rucne kefovali, kontaktovala som predajcu bazena, ze on este take neriesil, ze chyba musi byt v soli, co mam prosim robit? ako to odstranit? V bazene na dne bolo plno soli ktora sa nechcela rozpustit….dakujem
Zkuste, zda se usazenina ze stěny nebo povrchu uvolní okyselením octem nebo kyselinou citronovou například, také lze použít pH mínus. Pokud se nános uvolní, doporučuji vodu v bazénu okyselit pod pH 5, filtrovat, aby se voda hýbala, počkat až se stěny očistí a pak aplikovat Maskovač tvrdosti a dorovnat pH nebo napustiti novou vodu s Maskovačem tvrdosti. Sůl nebo chlorid sodný by se rozpustit měl, mohlo dojít ke zvýšení pH nad 8,5 a usazení vodního kamene na stěny.
Dobrý den, prosím o radu. Po koupání v bazénu se mi začaly ulamovat vlasy a částečně mizet ochlupení. Bazén provozujeme 2 roky, a to i v zimě, máme v něm slanou vodu. Zjistili jsme velké množství chloru, naměřeno 9,9, do vody jsme přidali přípravek Chlor minus, nyní hodnota 1,6. Také jsme měli problém s rezavěním nerezového potrubí v nahřívání bazénu. Máme připojen automatický měřák ph, nastaven na 7,2, pravidelně kalibrujeme. Při měření digitálním testerem se hodnoty pohybují od 6,5 do 8,4. Taká alkalita se při měření pohybuje od 0 do 40. Vodu pravidelně dopouštíme, za měsíc 2 metry krychlové, objem bazénu 36 kubíků. Nejsem si jista, zda úpravy měli dostatečný účinek a co problém způsobilo.
Obsah chloru udržujte na 0,3ppm, upravte solnizační jednotku. Korozi kovových rozvodů na vzduchu, zdá se, pomohla teplá slaná voda s vysokým obsahem volného chloru, nízkou alkalitou a máme za to i nízkou tvrdostí. Lámavost vlasů rovněž mohl způsobit vysoký obsah volného chloru. Zvyšte alkalitu i tvrdost přípravkem Na stabilitu pro jezírka na asi 120 a 270ppm.
Dobrý den. Žádám o informaci, zda je přípravek Vodnář na zimu pěnivý (tzn. zda pění, je-li puštěn protiproud). Děkuji za odpověď. Daniel Janisch
Dobrý den, přípravek Vodnář na zimu není pěnivý, s protiproudem, by tak neměl být problém.
Můžete mě poradit, jakou mám použít váš produkt k údržbě vířivé vany, ale musí to být bez chlorové ( alergie ). Děkuji
Dobrý den, na této url: https://obchod.bazenovachemie.cz/vodnar-bezchlorova-spa-sada naleznete všechny naše výrobky pro bezchlorovou údržbu SPA.
jak dlouho po aplikaci ph+ se mohu koupat ,případně měřit ph aby to nebylo brzo?
Dobrý den, stačí jednou projet bazén filtrací a není vůbec problémem se koupat. S pozdravem a hezkou sezónu Vodnář
Dobrý den, ráda bych se zeptala, za jak dlouho po aplikaci přípravku oxy light se lze koupat v bazénu. Děkuji
Dobrý den, při použití OxyLight stačí jen jednou přes filtraci otočit vodu v bazénu a není žádný problém se koupat.
Dobrý den, co dělat když mam hodnotu ph 7,2 a chlor take v normě a bazén mám pořád zakaleny jakoby mléčna voda?
Dobrý den, zde najdete návod jak s mléčnou pracovat https://obchod.bazenovachemie.cz/bila-voda-v-bazenu-poradime-vam-co-s-ni-a-jak-zakalu-predejit s pozdravem tým Vodnář
Dobrý den, cca před měsícem jsem napustil bazén. Po celém dně a na stěnách se již stihl vytvořit hrubá usazenina asi vodní kámen. Jak se s tímto prosím vypořádat?
Dobrý den, bohužel bychom pro radu potřebovali trochu více indormací např. zda napouštíte vodu z řádu, či studny. Podle uvedeného předpokládáme, že jde o tvrdou studniční vodu zde naleznete návod jak problém s uzazeninami řešit: https://obchod.bazenovachemie.cz/tvrda-studnicni-voda-v-bazenu-neni-problem
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co máme dělat když jsme napustili bazén, dali chlor šok a během chvíle voda zhnědla…. Děkuji moc za odpověď Rambousková
Dobrý den, hnědý zákal způsobuje použití tvrdé a ve valné míře studniční vody, u které je před použitím chlorového čisštění nutné stabilizovat tvrdost vody. Zde najdete návod jak postupovat, aby se vám situace neopakovala: https://obchod.bazenovachemie.cz/tvrda-studnicni-voda-v-bazenu-neni-problem
Dobrý den, pořídili jsme pro dcerku a pro nás nafukovací bazén (570l) bez filtrace. Všichni v rodině máme citlivou kůži a proto jsme si od Vás koupili bezchlorovou sadu. Dnes jsem chtěla bazén vyčistit a ošetřit. Na dně byla usazená špína, kterou jsem vydrhla a snažila se ji vybrat sítkem. Změřila jsem kvalitu vody s Vašim papírkem – pH bylo v pořádku, ale máme trochu vyšší alkalitu. Následně jsem dala guanicid a oxy light. Voda je ale trochu zakalená (mléčná), proto si nejsem jistá, zda to bude stačit… Mohli byste mi poradit nějaký postup pro udržení čisté vody? Poprvé se staráme o bazén a rádi bychom zůstali u bezchlorové chemie… Předem Vám děkuji za odpověď a radu.
Dobrý den, při tak malé vodní ploše a a bez alespoň základní filtrace, která zabezpečí, aby probíhal cirkulační proces, není moc technicky možné, dlouhodobě při nánosu organických nečistot udržet vodu naprosto čistou. Je potřeba se smířit s pravidelným mechanickým čisštěním po každém koupání, nutné je mít bazén i zakrytý. Guanicid a OxyLight vám pomohou proces údržby zjednodušit a prodloužit životnostrelativně čisté vody. Jistě však bude nutné vodu podle počasí několikrát v sezóně vyměnit. Ta stávající lze bez problémů použít na zálivku zahrady.
Dobry den, mame bazen, ktery od pocatku udrzujeme bezchlorovou chemii. Omylem a spatnou domluvou doslo k situaci, ze byla vlozena chlorova tableta ( cca 1-2 hodiny, nerozpustila se cela) i bezchlorova chemie ( ve stejny den). Stane se neco? Co muzeme udelat pro to, aby byla opet jen bezchlorova udrzba? Dekuji moc
Dobrý den, technicky po vytažení clorové tablety v takto krátkém čase, stačí pouze intenzivně bazén filtrovat a volný chlór se po několika obězích vody uvolní tak, že pak není problém dále použít bezchlorovou variantu ošetřování vody.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda by mohlo dojít k nějakým potížím při přechodu ze …………….. na Váš výrobek Guanicid 3l? Děkuji S pozdravem Pospíchal
Dobrý den pane Pospíchale, nejsme výrobci přípravku, který zde v dotazu uvedl, neumíme tedy plnohodnotně posoudit samotnou změnu. Jelikož by však mělo jít o oxydační přípravek, přechod na naše produkty by měl být bezproblémový.
Jak použít chloršok v nafukovací vířivce ?
Dobrý den, pro vířivé vany a SPA pro chlorovou šokovou údržbu určen tento produkt a v jeho popiscích najdete i přesný způsob aplikace: https://obchod.bazenovachemie.cz/vodnar-akce-fizzy-chlorsok-spa-0-5kg
Od cca začátku května běží filtrace, přidáván chlor. Voda je průzračná, čistá, po sejmutí platchty z bazenu je na dně a stěnách bazénu černá, jakoby „mastná“ hmota, která téměř nejde dolů ani kartáčem. Zjistil jsem pouze vyšší Ph (cca 8) a proto jsem použil chemii (Ph minus). Děkuji za radu, jak „mastnotu“ odstranit.
Tak, jak to popisujete, se zdá, že vám začínají v bazénu řasy. Nemusí mít vždy zelenou barvu, jsou i bílé nebo hnědé. Možná, že jste měl v bazénu přece jen málo dezinfekce (chloru). Upravte hodnotu pH, dávkujte do vody maximální množství chloru („šoková! úprava“), v případě značky Vodnář se jedná o přípravek „Akce“ nebo „Akce aktiv“. Nechte působit alespoň 24 hodin, poté dočistěte mechanicky. Odumřelé řasy pak odstraníte vyvločkováním (Vločka klasik, Vločka super). Podrobně viz článek „Máte v bazénu řasy?“.
Potřebuji poradit. Přecházíme z chlorové chemie na Guanicid, ale nevíme jaké další prostředky k tomuto je potřeba kombinovat. Máme bazen na chalupě a tak i radu jak dávkovat.
Na našich webových stránkách naleznete návod na ošetřování bazénové vody přípravkem Guanicid. Z návodu vyplývá to, že kromě Guanicidu budete potřebovat ještě tester pro jeho změření a pro oxidaci vody přípravek Oxy Light. A samozřejmě přípravky pro úpravu pH vody (pH plus nebo pH mínus). V závěru návodu se rovněž dočtete, jakým způsobem se přechází z chloru na Guanicid. A ještě malé upozornění pro případ, že používáte vodu ze studny (či máte hodně tvrdou vodu), pak před dávkováním dezinfekce přidejte do vody Maskovač tvrdosti.
Mám v bazénu hodně zelená kalná vodu, požívám konkurenční chlorovou chemii. Uvažuji o kyslíkové chemii má to cenu? jak správně postupovat a kombinovat chemii, bazén dopouštíme ze studny. Děkuji
Ve Vašem případě je zakalení způsobeno pravděpodobně tvrdou vodou (ze studny). Pokud máte tvrdou vodu, je nutné ihned po napuštění bazénu aplikovat přípravek MASKOVAČ TVRDOSTI, které zbaví vodu všech solí, které mohou způsobit zakalení.
Tedy stručně:
- napustit bazén, dávkovat MASKOVAČ TRDOSTI a poté postupovat dál PŘESNĚ PODLE NÁVODU, který najdete také na našem webu spolu s dalšími radami.
Pokud uvažujete o přechod na jinou než chlorovou chemii, doporučuji Vám náš bezchlorový přípravek GUANICID!
Na rozdíl od kyslíkové chemie nevyprchává z bazénu, výborně dezinfikuje vodu, není cítit a jednoduše se dávkuje nalitím přímo do bazénu. Ještě jednou Vám doporučuji, navštívit náš web a podívat se konkrétně na Aktuality, Radíme Vám, Nejčastější otázky, Ke Stažení…najdete tam odpovědi na všechny Vaše otázky.
Zaslechl jsem v jednom pořadu v televizici o pojmu Guanidin. Má to něco společného s vašim Gaunicidem?
ANO – jedná se přesně o látku Polyhexamethylenguanidin (PHMG), která je pro srozumitelnost zkracována na guanidin. Guanidiny jsou skupinou chemických látek, jejichž vlastnosti lze využít rovněž pro výrobu bezchlorové dezinfekce bazénové vody. Přípravky vynikají vysokou účinností vůči patogenním mikroorganismům a řasám a šetrností k lidské pokožce a bazénovým technologiím. Z této látky se vyrábí naše bezchlorová bazénová chemie Guanicid.
Od jara se nemohu zbavit zelené, zakalené vody. Používal jsem k dopuštění vodu ze studny. Dávkoval jsem „maskovač tvrdosti“, snižoval pH, pak chlor-šok, ale stále bez efektu. Zelenou usazeninu odsávám mimo bazén, ale vždy se něco zvíří a stav je stále stejný. Mám asi 5 let písek ve filtraci a UV lampu. Můžete mi poradit? Vodu v bazénu máme jako křišťál, ale pořád máme vysoké pH a to ho denně měřím a přidávám pH- chlor je v pořádku.
Doporučujeme vyměnit písek ve filtraci za nový. Na skimmer nasaďte síťku. aby se do systému nedostávala žádná organická hmota. Následně upravit pH na 6,8-7 a šokově chlorovat. Mrtvé řasy se musí odstranit ze všech povrchů. Potom preventivně dát přípravek Na řasy, udržovat teplotu vody do 28°C a filtrovat a vysávat, aby řasa neměla vůbec prostor pro růst. Doporučuji následně alespoň měsíc používat tablety Komplexon.
Dobrý den, prosím o radu. V bazénu se mně vytvořil zelený zákal. Použil jsem Akci aktiv, potom Na řasy a nakonec Vločku super (1litr). Potom se voda zakalila bíle (je jako mléko) a po dvou dnech filtrování je zakalení stejné. Děkuji.
Pravděpodobně došlo k předávkování Vločky a tím se nečistoty nemohly shluknout a klesnout na dno, ale voda se zakalila. Na tento problém pomůže jen neustálé filtrování (i více jak 2-3 dny), doporučuji také zkusit snížit pH!
Prosím poraďte.Používáme bezchlorovou chemii Vodnář GUANICID a jsme s tímto přípravkem velmi spokojeni,ale potřebujeme vědět zda se může voda z bazénu po koupací sezoně následně použít k zalévání (stromky, keře, květiny).
Velmi nás těší, že jste s naším přípravkem Guanicid spokojen! I když se jedná o bezchlorovou dezinfekci, přece jen voda určitou chemii obsahuje, a z tohoto důvodu zalévání zahrady nedoporučujeme.
Mám bazén ovál cca 18m3 bez filtrace. Filtraci řeším mechanickým zbíráním větších nečistot. Jemnější špína a sraženina je po roztočení vody odsávána hadicí (bazén je na svahu). Před měsícem jsem napustil poprvé letos vodu. Přidávám jednou týdně 1l SAVA . Nyní se po zezelenání vody a přidání většího množství SAVA voda zakalila a má barvu spíše do mléčného modra. Poradte prosím co mám do vody přidat. Děkuji za odpověď.
Co se týče mléčného zakalení, došlo k němu pravděpodobně z důvodu příliš tvrdé nebo železité vody (voda za studny nebo z řádu ale příliš tvrdá??). Pro tento typ vody je nutné hned po napuštění bazénu aplikovat přípravek MASKOVAČ TVRDOSTI (dle návodu na etiketě). Pokud jste ho nedal, bude nutné bazén vypustit a nejlépe „začít znovu“.
Stručně postup popsán zde:
- Vypustit
- napustit
- dát maskovač
- filtrovat
- upravit pH
- filtrovat
- dávkovat dezinfekci.
Pokud nechcete bazén vypustit celý, vypusťte alespoň část, dávkujte Maskovač– pozor na předávkování!, poté postupujte viz výše! Ve Vašem případě bych se zamyslela nad zakoupením vhodné, nejlépe pískové filtrace..bez filtrace se Vám bude kalit voda častěji. Občas, totiž, stačí vodu jen rozfliltrovat“ a zakalení „zmizí“
Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem udržovat křišťálovou vodu v bazénu, napuštěnou ze studny. V letošním roce jsme ji tak napouštěli poprvé a nevíme si rady.Děkuji
Pokud máte studniční, tvrdou železitou vodu, je nutné po napuštění bazénu dávkovat MASKOVAČ TVRDOSTI.
Zde uvádíme přesný postup:
- napustit vodu, pokud máte tvrdou vodu nebo vodu ze studny, je nutné dávkovat MASKOVAČ TVRDOSTI (nikdy nepoužívat tento přípravek dohromady s vločkovačem).
- upravit pH
- dávkovat dezinfekci
Doporučujeme přečíst si návody z našeho webu, kde najdete spoustu užitečných rad jak se starat o bazén (viz sekce: „Aktuality“, Ke Stažení..apod).
Nikde jsem se nedočetl jaku hodnotu má mít PHMG?
na bázi PHMG nabízíme přípravek Guanicid. K jeho měření slouží tester Duke G, který rovněž máme v naší nabídce. Obsah Guanicidu ve vodě má být v rozmezí 0,2 – 0,3 ml/l (uvedeno v návodu u Guanicidu).
Po přechodu na Guanicid mám neustálý problém s rychlým růstem PH ve vodě (min. 2x týdně musím upravovat) i se zvýšeným růstem řas (1x týdně navíc aplikuji chlor šok a vysávám dno bazénu). Z důvodu aplikace chlor šoku jsem zatím nepoužil OXY komplexon, protože jsem pochopil, že jeho funkci nahradí právě chlor. S chlorovou desinfekcí jsem takové problémy neměl. Máme tvrdou vodu, kterou ale změkčuji dle návodu. Filtruji denně déle než je doporučeno, 1x týdně přidávám flokul a proplachuji písek. Jak se problému zbavit a jak následně předcházet? Předem děkuji za rady.
V posledních týdnech jsme zaznamenali větší výskyt řas v bazénech a to z důvodu větších dešťů a následného horkého počasí.
Postupujete v zásadě správně a je vidět, že se o bazén dobře staráte.
V této chvíli bych doporučila:
- Pokud jste dal Maskovač tvrdosti = OK, pokud jste nedal, aplikujte ho podle návodu
- pH udržujte v rozmezí 6,5-7,0
- na 1-2 týdny zkuste přejít na chlór, tj. dávkujte multifunkční tablety KOMPLEXON a také přípravek NA ŘASY.
- Po spravení vody přejděte zpět na Guanicid
Spoustu zajímavých postřehů a rad najdete v našich článcích u nás na webu.
Dobrý den. Máme na zahradě dětský nafukovací bazén. Chtěl jsem se zeptat, jak bych měl ošetřit chemicky vodu v něm a popřípadě, jaké doplňky k němu bych měl dokoupit, abych vodu nemusel obden měnit. Děkuji za radu
Základem čisté vody je správná úroveň pH, dostatek dezinfekce a je-li možnost, pak filtrace (každý den by se měl přefiltrovat celý obsah bazénu). Nejdříve je třeba upravit pH vody, pak dávkovat rychle působící dezinfekci (v našem případě buď Akce, Akce aktiv nebo Akce fizzy) a pak umístit do dávkovače (plováku) tabletu (Kompleton mini), která se pomalu rozpouští a dodává do vody chlor, který se spotřeboval na dezinfekci a okysličení vody, tj. udržuje hodnotu chloru na správné úrovni. K tomu také budete potřebovat si změřit hodnoty pH a chloru (tester 3v1 nebo kapkový tester).
Nepíšete, zda má bazének filtraci. Bez filtrace nebude mít voda tu správnou jiskru a bude nutno ji stejně vyměnit. S chemií se však tento interval alespoň trochu prodlouží a voda bude chvíli zdravotně nezávadná.
Dobry den dozvedel jsem se o vasi chemii mam poprve napusteny bazen 5*3m oval a mam problem docela me kolísá ph a i kdyz mám chlor více tak se mi udela zeleno na dne bazénu až zezelena voda, mohu se zeptat co použivat a jak funguje vase bezchlorova chemie zda je učinná
Návod, jak pečovat o bazénovou vodu, naleznete na našich webových stránkách v záložce „ke stažení“. To, že Vám voda zezelanala, znamená, že se Vám v ní začínají tvořit řasy, tj. máte ve vodě málo dezinfekce (ve Vašem případě málo chloru) a příliš vysoké pH. Jak se řas zbavit se dozvíte rovněž na našich webových stránkách v rubrice „Videonávody“.
Naše dezinfekční prostředky jsou samozřejmě účinné, jinak bychom nedostali povolení od Ministerstva zdravotnictví k jejich prodeji (součástí žádosti o povolení jsou i laboratorní testy na účinnost), jenom musíte dodržovat dávkování dezinfekce, a to i s ohledem na teplotu vody, zatížení bazénu atd.
Bezchlorovou chemii – přípravek Guanicid – jsme testovali v loňském roce celé léto, a po dobrých zkušenostech jsme ji letos uvedli na trh. Informace o ní naleztene na www.bazenovachemie.cz u naší nabídky na přípravek Guanicid.
Prosím o informaci, kdy se lze koupat ve vodě po ošetření Savem nebo nějakým jiným chlorovým přípravkem. Děkuji
Pokud použijete do vody chlor, můžete se koupat, jestliže jeho koncentrace je nižší než 0,6 mg/l. To je nutné změřit testerem.
Dnes na TV NOVA byla prezentována bezchlorová chemie, bohužel jsem nepostřehl firmu která to nabízí. Jste to Vy,nebo je to jiná, ale stejně nabízející bezchlorové ošetření bazenové vodu. Prosím tedy o nabídku co je základ používání Vaší chemie, včetně cenové relace a kde je zboží ke koupi.
Naše bezchlorová chemie – Guanicid byla 26. června v Receptáři Prima nápadů. Jedná se o bezchlorový přípravek na bázi PHMG, neboli víceúčelového kationtového polymeru, který ničí viry, houby a bakterie.
Je vhodný pro alergiky nebo prostě pro ty, kdo nesnáší chlor. Není cítit, nevyprchává z vody a má jednoduché dávkování – pouze nalijete do bazénu!!
Můžete ho zakoupit na našem e-shopu na obchod.bazenovachemie.cz nebo v prodejně v blízkosti svého bydliště. Pokud nám zašlete místo svého bydliště, vytipujeme pro vás nejbližší prodejnu. Doporučená cena je 390kč za 1l. V této cenové hranici byste měl přípravek bez problémů pořídit.
Prosím o výpis produktů, které byste doporučoval si zakoupit pro náš typ bazénu. Míváme každoroční problém s řasami (voda v bazéně zezelá) a těžko se jich zbavujeme. Bazén není každodenně filtrován a voda se v horkých dnech přehřívá.
ákladem čisté vody je správná úroveň pH, dostatek dezinfekce a je-li možnost, pak filtrace. Vysoká teplota vody (nad 28°C) vede k rychlé tvorbě organických nečistot, které způsobují zákal a následně zvýšený výskyt řas a mikrobiálních nečistot, tím se zvyšuje i spotřeba dezinfekce. Z tohoto důvodu je filtrace velmi důležitá a každý den by se měl přefiltrovat celý obsah bazénu. Nejdříve je třeba upravit pH vody, k tomu budete potřebovat přípravek pH plus nebo pH mínus, pak dávkovat rychle působící dezinfekci (v našem případě buď Akce nebo Akce aktiv) a pak umístit do dávkovače (plováku) tabletu (vzhledem k velikosti bazénu Vám bude stačit Kompleton mini), která se pomalu rozpouští a dodává do vody chlor, který se z vody odpařil, tj. udržuje hodnotu chloru na správné úrovni. K tomu také budete potřebovat pro změření hodnoty pH a chloru tester (tester 3v1). Podrobný návod naleznete na našich webových stránkách (záložka „Ke stažení“ nebo rubrika „Radíme vám“).
Vážení mohli byste mi, prosím, poradit? Letos poprvé budeme napouštět nadzemní bazén – intex 3,66×0.91. Vodu máme pouze studniční. pH cca7,23-7,4, ale obsahuje hodně vápníku apod. Filtraci budeme mít pískovou. Mám obavy z chlorové chemie, aby nám nezrezatěla voda. Od kyslíkové nás zase odrazují, že je drahá a málo účinná. Doporučili byste mi proto vhodné přípravky, které by se nám hodily?
Vzhledem k tomu, že máte studniční vodu, měla byste nejdříve použít přípravek „Maskovač tvrdosti“, pak Vám voda nezrezaví. Pokud nemáte na chlor alergii, doporučujeme vám používat chlorovou dezinfekci, je nejlevnější a snadno se dávkuje. Dávkujte tedy „Maskovač tvrdosti“, pak srovnejte pH pomocí „pH plus“ nebo „pH mínus“, dále přidejte dezinfekci („Akce“ nebo „Akce aktiv“) a dejte pak do dávkovače tabletu ( „Kompleton mini“), která se pomalu rozpouští (cca 7 dní) a doplňuje chlor, který se spotřebovává na dezinfekci a okysličení vody, tj. udržuje hodnotu chloru na správné úrovni. Pokud budete udržovat správnou hodnotu pH, dostatek dezinfekce a pravidelně filtrovat (tzn., že byste měli každý den přefiltrovat celý obsah bazénu), pak nebudete potřebovat žádné další přípravky, protože se Vám v bazénu nebudou dělat řasy. Podrobný návod naleznete na našich webových stránkách.
Během pěti dnů po silných deštích nám zezelenala voda, když ponořím ruku cca do 30 cm pod hladinu, nevidím ji, ale voda není kalná, je bez zápachu.
Musím na úvod pro vysvětlení použít článek, který najdete na našich stánkách: „Tak jak je dešťová voda ta nejlepší pro zahrádkáře, tak pro nás představuje značné nebezpečí. Jednak se v dešťové vodě rozpustí plyny uhlíku, síry a dusíku, které se v atmosféře vyskytují přirozeně anebo díky průmyslové a zemědělské výrobě a spíše snižují pH, a pak po dopadu na zem spláchne dešťovka prach, pyl, trus, uhynulý hmyz, rostliny a s nimi mikroorganismy. Stačí i 100 litrů a než se nadějeme, všechna volná dezinfekce ve vodě se „spotřebuje“ na neutralizaci zanešených nečistot a pokud se právě nekoupeme, k vodě nechodíme, po týdnu bez dozoru najdeme vodu nahnědlou, zakalenou, bez jiskry, s vrstvou kalu na dně anebo dokonce zelenou. Takže i když se nekoupeme, nezapomeňme občas zajít k vodě a zkontrolovat hodnoty dezinfekce a pH. Neunikneme sice vyčištění vody, ale včasným přídavkem dezinfekce předejdeme růstu řas.“
Chtěla bych používat nějaký přípravek do bazénu, který je šetrný k životnímu prostředí. Co říkáte na sůl? Je vhodná i do malého bazénu?
Sůl můžete použít, ale musíte si pořídit tzv. solonizační jednotku, která Vám pomocí elektrolýzy vytvoří ze soli účinnou dezinfekci. Tato jednotka stojí v řádu desetitisíců korun, takže pokud máte malý bazének, myslím, že pro Vás není vhodná.
Pokud nasypete do bazénku samotnou sůl bez této jednotky, budete mít pouze slanou vodu, k žádné dezinfekci nedojde. Doporučila bych Vám náš bezchlorový přípravek Guanicid, je antialergenní, nedráždí kůži, oči ani sliznice. Do přílohy Vám dávám podrobný návod na jeho používání i s dalšími informacemi. Více se také dočtete na našem webu v aktualitách, v části Ke stažení atd.
Nejprve řasy a poté bílý zákal prosím o radu co s tím mám dělat díky o informaci. Děkuji.
Co se týče řas, na jejich odstranění je následující postup:
Vodu nejdříve ošetřete dezinfekcí s rychlým účinkem – chlorgranulátem Akce. Dávkujte maximální doporučené množství dle návodu a nechte působit alespoň po dobu jednoho oběhu filtrace.
Následně použijte přípravek Na řasy a nechte účinkovat minimálně 12 hodin. Poté je zapotřebí stěny i dno bazénu očistit mechanicky od odumřelých řas a vodu vyvločkovat Vločkou klasik nebo Vločkou super. Dávkování doporučujeme na spodní hranici, aby nedošlo k předávkování, jinak se nemají nečistoty jak vysrážet. Doba působení je cca 12 hodin při vypnuté filtraci. Nečistoty se pomocí vločkovače shluknou do vloček a usadí se na dně bazénu. Vysávání vloček ze dna neprovádějte přes filtraci. Filtr není schopen pojmout naráz tolik nečistot a vločky by se přes filtr vracely zpět do bazénu. Nezapomeňte na zpětný proplach. Než se ve filtraci tlakem vody zvedne písek a než se začne proplachovat, prvních 50-100 l vody teče čistých a teprve potom se začne vyplavovat nečistota. Zpětný chod zastavte, až zase poteče čistá voda.
Zakalená voda je složitější problém. Pravděpodobně máte tvrdou vodu (ze studny nebo příliš železitou). V tomto případě s po napuštění bazénu používá přípravek Maskovač tvrdosti.
Pokud jste ho nepoužil, bude náprava složitější a nejlépe bude, když bazén vypustíte a začnete znovu podle návodu (viz příloha), stručně shrnuto zde:
vypustit, napustit, dát maskovač, filtrovat, upravit pH, filtrovat, dávkovat dezinfekci.
Pokud nechcete bazén vypustit celý, vypusťte alespoň část, dávkujte Maskovač – dle návodu – nepředávkovat!!!!, poté postupujte viz výše!!
Občas může také pomoci vodu „rozfliltrovat“.
Dobrý den, chtěly bychom přejít na bezchlorovou dezinfekci bazénu, po zimě jakým způsobem postupovat aby byla voda vždy nezávadná a čistá
Přechod na Guanicid je jednoduchý, spočívá pouze ve „vyčkání“ cca 4 dny než Vám dosavadní chemie vyprchá z vody.
Poté postupujete následujícím způsobem:
- pokud máte tvrdou vodu nebo vodu ze studny, je nutné dávkovat MASKOVAČ TVRDOSTI (nikdy nepoužívat tento přípravek dohromady s vločkovačem).
- upravit pH
- dávkovat dezinfekci (Guanicid), počáteční dávkování je 30ml/m³, poté 1x za 14 dnů dávkujete 15ml/m³.
1x za 3-4 týdny je potřeba vodu okysličit, k tomu slouží přípravek Oxy komplexon, ten dávkujete v přibližně dvojnásobném množství než Guanicid. Více podrobnějších informací najdete v přiložených návodech a na našem webu (viz sekce: „Aktuality“, Ke Stažení..apod).
Napustili jsme bazén(4mx8mx1,2m) z místní studny, ale voda má i po týdenní filtraci hnědou vodu, tak že dno není téměř vidět. Ph se podařilo snížit na 7,4 a chlorujeme minimálně. Jaký by byl správný další postup čištění vody a v jakém časovém horizontu, by se mohlo podařit vodu vyčistit?
Na našich webových stránkách najdete článek, jak postupovat, pokud napouštíte bazén ze studny. Pokud před prvním chlorováním nepoužijete přípravek „Maskovač tvrdosti“, vysráží se Vám po zachlorování železnaté soli, které voda obsahuje. Výsledkem pak je hnědá voda, skrze kterou není (skoro) vidět na dno. Bohužel jediná rada, kterou Vám můžeme dát, je bazén vypustit, vyčistit, znovu napustit, použít maskovač tvrdosti, srovnat pH a pak teprve zachlorovat.
Druhým rokem napouštíme přes léto pro děti bazén Bestway o prům. 3,05m (objem 4,9m3) a to dešťovou vodou z podzemní nádrže o objemu 8m3. poraďte mi, prosím, jakou chemie pro začátek i pozdější užití vybrat. přes noc je bazén zaplachtován. Uvažuji o Kompleton mini – v jakém dávkování, Bude to vzhledem k nepříliš výkonné filtraci stačit?
Pokud chcete mít vodu opravdu čistou, pak Vám kompleton mini rozhodně stačit nebude. Základem čisté vody je správná úroveň pH, dostatek dezinfekce a je-li možnost, pak filtrace (každý den by se měl přefiltrovat celý obsah bazénu). Nejdříve je třeba upravit pH vody, pak dávkovat rychle působící dezinfekci (v našem případě buď Akce nebo Akce aktiv) a pak umístit do dávkovače (plováku) tabletu (konečně Kompleton mini), která se pomalu rozpouští a dodává do vody chlor, který se spotřebovává na dezinfekci a okysličení vody, tj. udržuje hodnotu chloru na správné úrovni. K tomu také budete potřebovat si hodnoty pH a chloru měřit (tester 3v1). Podrobný návod naleznete na našich webových stránkách.
Máme zelenou vodu a začíná se zakalovat.
Neuvádíte, jaké hodnoty má pH a obsah dezinfekce, proto předpokládám, že vám ve vodě začínají vznikat řasy. Návod na jejich odstranění naleznete na našem webu v rubrice „Videonávody“.
Prosím poradit jak na řasu v bazenu. Bazen je zastřešen voda mořská sůl dávkovaná mini salt poolo je nastavena na +0.5 chlorováno automaticky filtrováno 3hod dopoledne a 3 odpoledne. Koupaní cca 3 hodiny denně 2 osoby. V provozu od podzimu 2011. Asi před měsícem se objevila řasa žlutá tak jsem použil váš přípravek na řasu a během 3 hodin vše zmizelo a voda byla krásně čistá. Teď se problém objevil znovu.
Použijte přípravek Na řasy znovu a dávkujte jej konstantně z preventivního hlediska. Dávkovat, tak jak je přiloženo na etiketě. Výkyv teplot je problém a může aktivovat růst řas, nicméně ony solanizační jednotky nejsou tak výtečné co se týče desinfekce. Jelikož se uvolňuje hydroxid sodný, který zvedá pH a vy musíte lít kyselinu a přitom se zasoluje voda. Spoustu minerálu svědčí růstu řas. Na takové znečistění bych doporučil 1,5x větší dávku šokovou, nebo zašokovat chlorem, odfiltrovat a vysát. A pak použít Vločku super jako flokulant, který dokonce vytáhne z vody veškerý fosfát, který je motorem růstu řas.
Potřeboval bych poradit s úpravou vody. Mám solonizační jednotku a pískovou filtraci, na jaře jsme napustil vodu (z vrtu) a po zachlorování nejprve silně zezelenala a nyní je červenohnědá. Použil jsem vločkovač, ale bohužel nezabral. Dá se pomocí nějaké chemie tento problém odstranit?
V napuštěné vodě došlo k oxidaci rozpuštěných železnatých solí na hydroxid železitý, který se vyloučil ve formě rezavých vloček. Pokud se Vám nepodařilo je vyvločkovat ke dnu a vysát do odpadu, doporučujeme vodu vypustit, očistit usazeninu z vodorovných ploch (později se tu již nemusí podařit) a napustit bazén znovu. Ještě než budete bazén napouštět, vylejte do bazénu 1,5l přípravku Maskovač tvrdosti, který zabrání vysrážení jakýkoli solí z roztoku. Poté postupujte jako obvykle.
Chtěla bych používat nějaký přípravek do bazénu, který je šetrný k životnímu prostředí. Co říkáte na sůl? Je vhodná i do malého bazénu?
Sůl můžete použít, ale musíte si pořídit tzv. solonizační jednotku, která Vám pomocí elektrolýzy vytvoří ze soli účinnou dezinfekci. Tato jednotka stojí v řádu desetitisíců korun, takže pokud máte malý bazének, myslím, že pro Vás není vhodná.
Pokud nasypete do bazénku samotnou sůl bez této jednotky, budete mít pouze slanou vodu, k žádné dezinfekci nedojde. Doporučila bych Vám náš bezchlorový přípravek Guanicid, je antialergenní, nedráždí kůži, oči ani sliznice.
Dobrý den, máme bazen intex easy set nadzemní nevím jestli mám správně m3 průměr bazenu je 457cm výška 107cm. Jsme úplný začátečníci takže o používání bazénové chemie nic nevím. V nelbližším okolí nelze koupit ani není žádná rada. Vaši radu přivítám
Na našich webových stránkách naleznete návod na ošetřování vody bazénovou chemií značky „Vodnář“. Další důležité informace pak můžete najít v rubrice „Videonávody“.
Nutnost každodenního vysávání řas ze dna bazénu. Někdy voda zakalená. Filtrace pravidelně proplachovaná, vysávaná voda přímo do odpadu.
Bohužel nepíšete, zda se již pokoušel zbavit se řas i jiným způsobem, než jen vysáváním. Doporučujeme upravit hodnotu pH, dávkovat do vody maximální množství chloru („šoková! úprava“), v případě značky Vodnář se jedná o přípravek „Akce“ nebo „Akce aktiv“. Nechte působit alespoň 24 hodin, dávkujte přípravek „na řasy“, poté dočistěte mechanicky. Odumřelé řasy pak odstraníte vyvločkováním (Vločka klasik, Vločka super). Podrobně viz článek „Máte v bazénu řasy?“. Po vyčistění nezapomeňte pravidelně dávkovat dezinfekci (chlor), i když se nekoupete, aby se Vám řasy znovu neudělaly.
Potřebuji nahradit stávající chemii CTX343, chemii od Vás, kterou mě doporučíte. Máte prodejnu v Brně.
CTX343 jsou multifunkční pomalu rozpustné tablety o velikosti 20 g, v případě bazénové chemie Vodnář se jedná o výrobek Kompleton mini. V Brně je můžete zakoupit v prodejně bazénové chemie Blaupool v Tuřanech, ul. Revoluční nebo v prodejně stavebnin Stavmachem.
Dobrý den, ráda bych věděla, zda slaná voda v bazénu je zdravější než chlorovaná, chlor prostupuje kožní stěnou a také se vdechuje, což je velmi nezdravé, proto bychom eventuálně vyměnili za slanou, pokud by to mělo mít efekt.
Na tuhle otázku není tak jednoznačná odpověď jak se může jevit. Koupání ve slané vodě může být příjemnější neboť koncentrace soli v našem těle je podobná a nedochází tak k „vypírání“ pokožky. Ze zkušenosti víme, že i koupání v mořské vodě je vhodné pro pleť. ALE!! Pokud bazénovou vodu na rozdíl od vody mořské dezinfikujete ELEKTROLÝZOU SLANÉ VODY (neboli používáte k dezinfekci stejnou látku jako při klasickém chlorování – tzn. chlornan sodný), může dojít k nepříjemným doprovodným jevům a to ke vzniku tzv. chloraminů, které způsobují chlorový zápach, podráždění pokožky či potíže se sníženou obranyschopností průdušek. Přechod na tento systém si pak vyžádá počáteční investici několika desítek tisíc + náklady na energii, elektrody a neustálé snižování pH, díky elektrolýzou vyráběnému hydroxidu sodnému. Rovněž kovové materiály díky slané vodě hodně trpí. Právě pro ty, kdo hledají alternativu ke chlorové dezinfekci nabízíme velmi jednoduchý přechod na bezchlorovou úpravu vody díky našemu přípravku GUANICID. Systém a výhody popisujeme na jiném místě tohoto webu ( sekce “ ke stažení“ ). Vyřešíte svůj problém a nemusí Vás to stát tolik. Více informací najdete také na našem webu v sekci „ke stažení“, nebo v aktualitách a článcích.
Můžete mi poradit? Vodu v bazénu máme jako křišťál, ale pořád máme vysoké pH a to ho denně měřím a přidávám pH- chlor je v pořádku.
Zřejmě se u Vás jedná o vysokou úroveň alkality, která neumožní snadno měnit pH. Doporučuji koupit akumulátorovou kyselinu sírovou ( cca 0,5l/10m3 obsahu vody ), přelít obsah do malého kbelíku a v ochranných prostředcích ( starý oděv, brýle, rukavice, pokrývka hlavy ) vylít vždy 0,5l vytrvalým menším proudem na 3 různá místa asi 1m od okraje bazénu. Poté filtrujte, aby se obsah dostatečně promíchal.
Prosím poradit jak na řasu v bazenu. Bazen je zastřešen voda mořská sůl dávkovaná mini salt poolo je nastavena na +0.5 chlorováno automaticky filtrováno 3hod dopoledne a 3 odpoledne. Koupaní cca 3 hodiny denně 2 osoby. V provozu od podzimu 2011. Asi před měsícem se objevila řasa žlutá tak jsem použil váš přípravek na řasu a během 3 hodin vše zmizelo a voda byla krásně čistá. Teď se problém objevil znovu.
Použijte přípravek Na řasy znovu a dávkujte jej konstantně z preventivního hlediska.
Dávkovat, tak jak je přiloženo na etiketě. Výkyv teplot je problém a může aktivovat růst řas, nicméně ony solanizační jednotky nejsou tak výtečné co se týče desinfekce. Jelikož se uvolňuje hydroxid sodny, který zvedá pH a vy musíte lít kyselinu a přitom se zasoluje voda.Spoustu minerálu svědčí růstu řas. Na takové znečistění bych doporučil 1,5x větší dávku šokovou, nebo zašokovat chlorem, odfiltrovat a vysát. A pak použít Vločku super jako flokulant, který dokonce vytáhne z vody veškerý fosfát, který je motorem růstu řas
Postup při použití bazénové chemie VODNÁŘ od napuštění bazénu vodou ze studny (neupravenou). Jakou použít bazénovou chemii -chlórovou nebo jinou (slaná voda) apod. Voda obsahuje hodně železa PH je v normě.
Na našich webových stránkách naleznete návod na používání bazénové chemie značky „Vodnář“. Ve Vašem případě rozhodně doporučujeme použití přípravek „Maskovač tvrdosti“ vzhledem k tomu, že máte vodu ze studny (viz článek „Používáte pro svůj bazén studniční vodu? ). Záleží plně na Vás, pro jaký druh dezinfekce se rozhodnete, ale vzhledem k tomu, že máte bazén venkovní, nedoporučujeme dezinfekci kyslíkovou. Pokud nechcete nebo nemůžete používat chlor, nabízíme jako vhodnou alternativu tzv. chemii bezchlorovou, tj. přípravek Guanicid.
Vážení, žádám o radu jak pečovat o bazén s vodou když nemám na zahradě elektřinu. Jak s vodou aby vydržela co nejdéle čistá. Díky za radu
I když nemáte elektřinu a nemůžete používat filtraci, přece jen stojí za to udržovat si v bazénu hodnotu pH a přidávat dezinfekci, protože jakmile se voda ohřeje, začnou se Vám v bazénu dělat řasy. Je škoda vodu neustále vyměňovat, zvlášť, když už je ohřátá na koupání! Na našich webových stránkách naleznete návod, jak vodu ošetřovat. Musíte ovšem počítat s tím, že voda nebude mít jiskru a bude nutno ji stejně vyměnit. S chemií se však tento interval alespoň trochu prodlouží a voda bude chvíli zdravotně nezávadná.
Dobrý den, mám problém s vodou ve venkovním bazenu. Voda po cca měsíci zezelenala. Filtr čistím každý den . Koupememse pravidelně pomalu denně.
Domnívám se, že v bazénu Vám začínají řasy. Návod na jejich odstranění naleznete na našem webu v rubrice „Videonávody“.
Po cca 1 týdnu dešťů se v bazénu objevila zelená voda. Použil jsem PH mínus, abych snížil hodnotu cca na 7,2-7,6. Následně jsem do bazénu nalil Guanicid cca 1l. Použil jsem vločkovač. Bazén má je nyní bez nečistot, ale voda je stále zakaléná něco mezi bílou a mírně zelenou. Jde vidět až na dno, ale chybí jas.
Voda může být zakalená z několika důvodů. Jedním z nich je možnost, že jste nenechal vločkovač dostatečně dlouho – alespoň 24 hodin – působit bez použití filtrace, aby se Vám vločky mohly vytvořit. Pokud jste stále filtroval, , mohly se Vám rozbité vracet zpět do bazénu. V tomto případě se Vám časem voda vyčistí, je třeba vodu stále filtrovat a zpětně proplachovat filtr.
Doporučila bych Vám také ještě snížit pH, může být až 7 – 7,2, bude Vám lépe působit dezinfekce, pokud se Vám již všechna „nevybila“ na nečistotách, které se Vám do bazénu dostaly spolu s děšťovou vodou. Doporučila bych proto, abyste si změřil obsah Guanicidu, a pokud bude obsah nižší než 0,3 mg/l, doplnit jej. Dále doporučujeme spolu s Guanicidem (který velmi dobře dezinfikuje, ale špatně okysličuje vodu) používat oxidační přípravek, buď Oxy Light nebo chlor šok (akce, akce aktiv), který zajistí oxidaci vzniklých nečistot a vodu tím pročistí. Pokud použijete chlor šok, nemusíte mít obavy z přechlorované vody, uvolněný chlor se po „práci“ odpaří a vyváže v nečistotách na filtru. Podrobný návod na ošetření bazénové vody přípravkem Guanicid naleznete na našem webu v nabídce u jeho nabídky.